Yüz Estetiğinde Altın Oran Nedir?

Anasayfa > Blog > Dental Care > Yüz Estetiğinde Altın Oran Nedir?

İnsan beyni her zaman orantılı ve simetrik olan şeyleri daha olumlu algılar ve fikirleri daha pozitif olur. İnsanlar için de karşı tarafın fikirlerini oluşturan ilk etkenlerden biri de yüzdür. İnsanlar karşılarındaki kişiyi gördüklerinde istem dışı olarak bir algı oluştururlar. Eğer gördükleri şey altın orana yakınsa oluşan algı da daha pozitif kabul edilir. Bu nedenle insan vücudunun en göz önünde olan kısımlarından yüz, ilk izlenim için büyük öneme sahiptir. İnsan yüzünün altın orana sahip olması sadece çevrenin değil kişinin de kendisi hakkında daha olumlu düşüncelere sahip olmasını etkileyebilir. Bu nedenle yüz estetiği işlemleri gerçekleştirilirken altın orana da başvurulmaktadır.

quote2

Yüz estetiği işlemi sırasında yüzün daha güzel ve göze hoş gelmesi için altın oran dikkate alınabilir.

Fakat bu bir güzellik standardı olmasa da insanlar tarafından daha hoş algılanmasını sağlar. Bu nedenle yüz estetikleri sırasında altın oranlardan destek alınabilir. Yüz için altın orana uygun bazı değerler vardır. Yüz uzunluğu genişliğinden 1,618 kat daha uzun olmalıdır. Yüzde bulunan kısa uzunluklar büyük uzunluklar ile orantılandığında bu değerin 1.618 çıkması gerekir. Bu durum sonucunda burun tepesinden dudak merkezine olan mesafe, dudakların ortasının çeneye olan mesafesinin 1,618 katı olmalıdır. Gözler için ise alt göz kapağının kaşın tepesine olan mesafenin 1,618 katı üst göz kapağının saç çizgisine olan mesafeyi sağlamasını gerektirir. Fakat altın oran bir standardı ifade etmez. Altın oran yüz hatlarının birbiri ile uyum içerisinde olmasını amaçlar. Bu nedenle yüz estetiğinde daha orantılı bir görünüm elde etmek için altın orana başvurulabilir.

Yüz estetiğinde altın oran değerlendirilirken ağız, göz ve burun ayrı ayrı oranlanmaya çalışılmaz. Hangi organın değişiminin tüm yüzdeki oranları altın orana daha çok yaklaştırdığına odaklanılır. Örneğin kişinin sadece burnunda yapılan bir değişiklik yüzün daha orantılı algılanmasını sağlayarak onu altın orana yaklaştırabilir. Bazı durumlarda yaşlanmaya ya da yorgunluk gibi sebeplere bağlı olarak yüzde oluşan sarkmalar da altın orandan kişiyi uzaklaştırıyor olabilir. Bu durumda yüz germe ya da dolgu enjeksiyonu gibi işlemler kişinin yüzünde altın oran sağlanmasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın